Technika tworzenia idealnego Ombre
Ombre zawsze było lubiane, ale w ostatnich latach jest na ten styl prawdziwy boom: ombre na włosach, ombre w makijażu, ombre sukienki itp. Śmiało powiedzieć, że wszyscy kochają ombre. Jest w nim coś niewytłumaczalnie urokliwego.
Co to takiego?
Ombre to właściwie gradient kolorystyczny, czyli płynne przejście tonalne pomiędzy minimum dwoma kolorami. Na przejściach powstają dodatkowe barwy. Trudnością w ombre na paznokciach jest wykonanie płynnego gradientu i dobór kolorów.
Żeby wykonanie ombre zawsze kończyło się sukcesem, należy dostosować technikę wykonania i rodzaje narzędzi w zależności od typu materiału, jego gęstości i napigmentowania.
KOLORY
Dobór właściwych kolorów pełni w ombre główną rolę. Pewne zestawienia kolorów, które świetnie się prezentują w wyraźnym odgraniczeniu od siebie, jako ombre będą wyglądać fatalnie np. żółć i fiolet. W wyborze kolorów do ombre pomocne jest koło kolorów i schematy, których warto się w tym przypadku trzymać.
Schemat monochromatyczny – Tak
Najprostszy. Bazuje na doborze dwóch lub kilku odcieni tego samego koloru. Dobór według tego schematu zawsze wyjdzie dobrze i polecam go osobom, które jeszcze nie czują się pewnie w kolorach. Ombre wyjdzie pięknie wtedy, kiedy różnica między odcieniami będzie znaczna.
Schemat analogiczny (pokrewny) – Tak
Kolory pokrewne leżą na kole barw obok siebie i tak też dobieramy dwa lub trzy z nich. Nie jest zasadne użycie większej ilości kolorów. W przypadku żeli lub hybryd może utrudnić wykonanie ombre na krótkich paznokciach.
Barwy będą do siebie pasować, jeśli wybierzesz je z wycinka o kącie nie większym niż 120 stopni. Jest to ważne z tego powodu, że podczas tworzenia ombre powstaje kolor pośredni i powinien do całości pasować. Jeśli wybierzesz np. żółty i niebieski, przejście tonalne między nimi będzie w kolorze zielonym, leżącym w sąsiedztwie na kole barw, czyli idealnie.
Schemat komplementarny – Nie
Ten schemat w ombre totalnie się nie sprawdza i raczej należy go unikać. Nie wybieraj kolorów, które leżą na kole barw naprzeciwko siebie np. żółć z fioletem, czerwień z zielenią, niebieski z pomarańczem itd. Gdyby wziąć powyższe kolory w idealnie takich samych proporcjach i dokładnie je zmieszać, to wyszłaby szarość (polecam sprawdzić, ciekawe doświadczenie). W praktyce wynika z tego, że gradient w połączeniu tych barw wychodzi nieatrakcyjnie zszarzały i ombre traci na urodzie.
RODZAJE OMBRE
Gradient może być poprowadzony pionowo, poziomo, skośnie lub plamkami. Możesz to wykorzystać przy różnych typach paznokci i np. w pionowym ombre wysmuklić i wydłużyć płytkę. Podczas wykonywania ombre poziomego à la French zwróć uwagę, czy nie podciągasz gradientu zbyt wysoko, bo może to spowodować ciężki i toporny wygląd paznokci. Całość wygląda najlepiej, jeśli przejście tonalne pomiędzy dwoma kolorami znajduje się dokładnie w połowie całej długości. Przy trzech kolorach, to kolor środkowy powinien być na środku.
NARZĘDZIA
Ombre można wykonać różnymi narzędziami. Każde z nich ma swoje wady i zalety.
Gąbeczka do podkładu
Nanosi się nią kolor jak pieczątką. Pierwszy kolor musi być nałożony na cały paznokieć i utwardzony. Gąbeczka najlepiej sprawdza się przy materiałach o dużej pigmentacji. Im większa pigmentacja, tym bardziej płynny i gładki efekt. Przy niższej zawartości pigmentu też się da zrobić ładne ombre gąbką, ale trzeba nałożyć kilka warstw, każdą z nich utwardzając. Najczęstszy problem pojawiający się w przypadku gąbki to bąbelki powietrza i ziarniste przejście tonalne. Przyczyną „bąblowania” jest nabieranie zbyt dużej ilości materiału. Spróbuj nabierać mniej i zobacz czy problem znikł. Ziarno to właściwie cecha naturalna wykonywania ombre gąbką, ale jeśli ziarno jest za duże znaczy to, że albo gąbka jest zbyt rzadka, albo że należy mocniej lub dłużej odbijać ją na paznokciu. Lepiej jest nałożyć trzy bardzo cienkie warstwy z minimalną ilością koloru, skupiając się na ciut dłuższym odbijaniu gąbeczki. Efekt jest wtedy znakomity.
Gąbeczką świetnie wykonuje się baby boomer i ombre poziome.
Pędzle klasyczne
Takie pędzle nadają się do szybkiego wykonywania ombre wzdłuż paznokcia lub na skos. Najlepiej działają przy dużej i średniej pigmentacji materiału. Proces jest niezwykle łatwy. Należy nanieść pasy odpowiednich kolorów i przeciągać wielokrotnie pędzlem idealnie wzdłuż granicy kolorów, aż się ona zatrze i powstanie dodatkowa barwa. Zwrócą uwagę, żeby bardzo ostrożnie przesuwać pędzel na boki, bo można wszystko za bardzo ze sobą pomieszać. Całość najlepiej wygląda, jeśli nałoży się na siebie dwie warstwy takiego ombre. Problemem w ombre pędzlem są powstające smugi. Jeśli chcesz ich uniknąć, wybierz płaski pędzel z bardzo miękkim, naturalnym włosiem Kolinsky. Zwróć uwagę, żeby włosie na końcu było tak delikatne, że aż przezroczyste (widać to, jeśli spojrzy się na pędzel pod światło). Dobry włos w połączeniu z kątem ustawienia ok. 45 stopni i odpowiednią siłą nacisku daje niezwykłe efekty.
Pędzel do ombre
Można powiedzieć, że ten pędzel jest nowością na rynku, chętnie wprowadzaną przez większość firm. Podchodziłam do niego sceptycznie, ale szybko pokochałam. Pędzel jest charakterystycznie wystrzępiony na końcówkach. Bardzo dobrze wykonuje się nim ombre hybrydami i „drażliwymi kolorami”, czyli takimi, które mają mniej pigmentu np. pastele. Ombre wykonuje się lekko poklepując granicę kolorów, przesuwając go z wyczuciem trochę do góry i trochę w dół. Zwróć uwagę by często usuwać z wystrzępionej końcówki zbierający się tam żel lub hybrydę, bo można całość zabrudzić brzydkimi plamami. Ja zawsze wykonuję dwie warstwy takiego ombre, podobnie jak nakłada się dwie warstwy koloru. Efekt jest wtedy gładszy. Tak jak każde narzędzie również i ten pędzel może sprawiać problemy. Zwróć uwagę na nacisk – nie może być zbyt duży, bo zdrapiesz kolor. Uważaj również podczas przesuwania pędzla góra-dół, żeby nie przenosić zbyt dużej ilości materiału i nie narobić plam.
Dorota Zawisza
Wielokrotna Mistrzyni Nail Design i Nail Art
Właścicielka Akademii Stylizacji Paznokci Vermello w Katowicach
Przedruk artykułu z wydania nr 82 (3/2017)